Kitkaa Dortmundissa – kohuhyökkääjä Haaland näreissään seuralle
Dortmundin tehohyökkääjä Erling Braut Haaland arvosteli perjantaina seuraa "painostamisesta". LEHTIKUVA/AFP
Jalkapallomaailman tämän hetken kuumimpiin nimiin lukeutuva saksalaisseura Dortmundin tehohyökkääjä Erling Braut Haaland arvosteli perjantaina seuraa "painostamisesta". Norjalainen Haaland, 21, on sopimuksen alla aina vuoteen 2024, mutta Euroopan suurseurojen jahtaama nuorukainen saattaa lähteä Dortmundista tämän kauden jälkeen ulosostopykälän myötä.
– En ole puhunut asiasta mitään kuuden viime kuukauden aikana kunnioituksesta Dortmundia kohtaan. Mutta nyt seura on ryhtynyt painostamaan minua, Haaland totesi Viaplay-kanavalle tehtyään kaksi maalia perjantai-illan 5–1-voitossa Freiburgista.
– En halua mitään muuta kuin pelata jalkapalloa, mutta he (seura) painostavat minua tekemään päätöstä tulevaisuudestani. Joten minun on tehtävä päätös pian, on aika laittaa homma pyörimään, selkeästi ärsyyntynyt Haaland jatkoi.
Haaland on tietojen mukaan ulosostettavissa noin 80 miljoonalla eurolla. Haalandin agentti Mino Raiola on viime viikkoina vihjaillut, kuinka sellaiset jalkapallojätit kuin Real Madrid ja Manchester City hamuavat Haalandia riveihinsä.
Dortmundin toimitusjohtaja Hans-Joachim Watzke kertoi olleensa yllättynyt Haalandin kommenteista.
– Emme painosta Erlingiä millään lailla. Tällä hetkellä menossa ei ole neuvotteluita (muiden seurojen kanssa) eikä sovittuja päivämääriä neuvotteluihin, siksi en pysty ymmärtämään (Haalandin purkausta), Watzke sanoi.
Watzke kuitenkin myöntää, että seura "ei voi odottaa toukokuulle" ja "Haaland tajuaa sen".
– Ammattilaisena hänen on ymmärrettävä, että tulevasta on puhuttava jossain vaiheessa. Erling on spontaani persoona ja yhä nuori mies. Hänen sallitaan tehdä noin, ei se ole ongelma, Watzke sanaili ja lisäsi, että hänen ja Haalandin välinen suhde "on huippua".
– Hänellä pitäisi kuitenkin olla vähän ymmärtämystä meidän tilanteeseemme.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Juuan Paalasmaan Campingissa on ollut edelliskesään verrattuna hiljaista – Pertti ja Tuula Tolonen eivät jatka enää ensi kesänä leirintäalueen yrittäjinä: "Toivon sydämeni pohjasta, että tähän saadaan jatkaja"
Vaikka some täyttyykin nyt sienikuvista, ei tattimetsään ole vielä Pohjois-Karjalassa hätä, vaan kausi on vasta aluillaan – "Odotellaan vain rauhassa sään viilenemistä"
Arkeologiaa opiskeleva Tehosekoittimen Otto Grundström, 45, on nostalgikko, joka kulkee eteenpäin selin: "Minua kiinnostaa enemmän, mitä on tapahtunut kuin mitä on edessä"
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi