Kuuntele Aitiopaikalla-podcast: Kalevan Rastin tähtisuunnistajaa Miika Kirmulaa, 27, odottaa sunnuntaina herätys varhain aamuyöllä - "On siihen jo jossain määrin tottunut"
Joensuulaisseura Kalevan Rastin tähtisuunnistaja Miika Kirmula herää tulevana sunnuntaina todella varhain aamuyöllä. Kirmula, 27, juoksee Jukolan viestissä Mynämäessä ankkuriosuuden, joka starttaa noin aamuviideltä.
Kirmula vieraili Karjalaisen Aitiopaikalla-podcastin vieraana kertomassa mietteistään Jukolan viestin ja kesän arvokilpailujen alla.
Jukolan viesti on myös huippusuunnistajille yksi kauden kohokohdista, mutta tietää Kirmulalle varhaista herätystä sunnuntaina aamuyöllä.
- Herätys keskellä yötä on aina stressaava, kun ei ehkä saa nukuttua. Mutta on siihen jo jossain määrin tottunut, kun sen pari kertaa vuodessa (Jukolassa ja Tiomilassa) tekee. Osaa valmistautua lyhyeen uneen, Kirmula kuvailee.
Kirmula, 27, on keskittynyt tällä kaudella sprinttisuunnistukseen, sillä Jukolan viestin jälkeen edessä ovat sprinttisuunnistuksen MM-kilpailut Tanskassa.
Uran isona tavoitteena Kirmulan mielessä on maailmanmestaruus MM-kotikilpailuissa 2025 Kuopiossa. Tukena on Suomen maajoukkueen uusi päävalmentaja, Kalevan Rastia edustanut suurmestari Thierry Gueorgiou.
Kirmula asuu Liperissä suunnistajapuolisonsa Marika Teinin kanssa. Hän paljastaa podcastissa, tuleeko 15 sekunnin rastinottovirheitä tai vastaavia puitua vielä kotonakin.
Aitiopaikalla Miika Kirmulan kanssa keskustelevat Karjalaisen toimituksesta Jani Leinonen ja Linda Laatikainen.
Aitiopaikalla on kuunneltavissa myös Spotifyssa sekä Radio Rexillä keskiviikkona kello 18. Radiossa kuullaan myös Kirmulan toivebiisit.
Aiemmat Aitiopaikalla-podcastit on kuunneltavissa täällä.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Kimmeliin avataan heinäkuussa kylpylä, joka on rajoitetusti avoinna myös muille kuin hotellivieraille – Katso video ja kuvat uusista tiloista
Tuomenkehrääjäkoilla meneillään huippuvuosi – Joensuun Ranta-Mutalassa on kaksi toukkien täysin seittiin kietomaa puuta
Kuuntele Aitiopaikalla-podcast: Macaon hengenvaarallinen onnettomuus jätti jälkensä joensuulaiseen moottoripyöräilijään Erno Kostamoon - mutta se ei menoa hidasta, tällä viikolla hän ajaa Imatran ajojen ykköstähtenä ja mielessä siintää Mansaaret
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi