Leijonien NHL-avulla todettu oireeton korona – sivussa avauspelin
Henri Jokiharju MM-turnauksen aikaan Kosicessa Slovakiassa toukokuussa 2019. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Suomen miesten jääkiekkomaajoukkue joutuu MM-kotikisojen avausotteluun ilman yhtä NHL-vahvistustaan. Puolustaja Henri Jokiharjulla on todettu koronavirustartunta, Leijonat kertoi sivustollaan.
– Jokiharju liittyy mukaan näillä tiedoin lauantaina. Syynä on oireeton korona, joka löytyi Tukholmasta palatessa tehdysssä testissä, GM Jere Lehtinen kertoi.
Koko Leijonien joukkue testattiin sunnuntain ja maanantain välisenä yönä, kun joukkue palasi Tukholmasta kauden viimeisestä EHT-turnauksesta.
Suomi avaa MM-turnauksensa perjantaina, kun iltaottelussa Tampereen Areenalla vastaan asettuu Norja. Lauantaina Leijonat kohtaa Latvian.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Joensuulaisjoukkue Jipon Porvoon-pelin tapahtumien jälkipyykki on käynnissä: "Menin puolustamaan joukkuekaveria ja sain nyrkistä silmäkulmaan", sanoo rikosilmoituksen tehnyt Jipon pelaaja Lari Liukkonen
Vääntö Osulan kohtalosta jatkuu Lieksassa - "Minulla on semmoinen tunne, että tässä on taustalla joku takapiru, joka haluaa tämän tontin halvalla", omistaja Veijo Heikkinen epäilee
Sattumalta paikalle osunut nuori nelikko pelasti miehen kanavasulusta baariyön päätteeksi Joensuussa - "Ei siinä pystynyt vaihtamaan kiinnipitäjää"
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi