Manchester City kaatoi Brightonin ja palasi Valioliigan kärkeen
Manchester City kaatoi kotonaan Brightonin 3–0. LEHTIKUVA/AFP
Jalkapallon Valioliigassa Liverpool sai nauttia sarjan kärkipaikastaan vuorokauden, kunnes Manchester City palasi keskiviikkona takaisin piikkipaikalle pisteen erolla. City kaatoi kotonaan Brightonin 3–0 Riyad Mahrezin, Phil Fodenin ja Bernardo Silvan maaleilla.
Brighton oli voittanut kaksi edellistä otteluaan Arsenalia ja Tottenhamia vastaan ja taisteli urhoollisesti avauspuoliajan. Mahrez päästi lopulta kotiyleisön piinasta 53. minuutilla, ja sen jälkeen City meni menojaan.
Keskiviikon muissa otteluissa Arsenal kaatoi vieraskentällä Chelsean 4–2 ja nousi tasapisteisiin kovimman kiistakumppaninsa Tottenhamin kanssa taistelemaan viimeisestä Mestarien liigan paikasta ensi kaudelle. Arsenalin ykkösnimi oli Eddie Nketiah, joka teki kaksi maalia.
Kahdessa muussa ottelussa Newcastle voitti Crystal Palacen 1–0 ja Everton–Leicester päättyi 1–1.
uusimmat
Tarinat
Tarinat
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Whatsappilla:
Numeroon 050 3500 245
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi