Matilda Castren 40:s golfin Evian-arvoturnauksessa
Suomalaispelaaja Matilda Castren jakoi 40. sijan golfin naisten kauden neljännessä arvoturnauksessa Evian Championshipissa Ranskassa. Palkintorahaa herui noin 35 000 dollaria.
Castren selvitti päätöskierroksen 70 lyönnillä eli yhdellä alle par-tuloksen. Neljän päivän yhteistulos Castrenilla oli 279 lyöntiä (viisi alle parin).
– Ei oikein avaukset lähtenyt. Oli paljon sellaisia tilanteita, että olin parin metrin päässä väylästä. Täällä on tosi paksut raffit ja sieltä oli vaikea päästä hyville paikoille. Jos olisin lyönyt enemmän väyläosumia, olisi ollut paremmat mahdollisuudet parempiin tuloksiin, Castren summasi tiedotteessa.
– Viime vuonna en nähnyt tämän kentän huonoja puolia, mutta tällä viikolla kävi pari huonoa pomppua. Sellaista se välillä on. En ole kovin harmissaan, viime vuonna Evianissa 19:nneksi sijoittunut Castren jatkoi.
Kisan voitti Kanadan Brooke Henderson tuloksella –17.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Nurmeslaisen Sami Meriläisen komennus Kreikan maastopalojen keskellä alkoi tositoimilla – "Palo ei katso helppoa reittiä"
Kommentti: Kolme päivää Kalevan kisojen talkoolaisena antoi väsyneet jalat mutta sitäkin jännittävämpiä hetkiä – yötkin menivät moukareita väistellessä
Karhuluvista tehdyt valitukset tuottavat Pohjois-Karjalan metsästäjille päänvaivaa – "Valitukset ovat minusta järjestelmällistä kiusantekoa"
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi