play

Nyrkkeilyn kaksinkertainen olympiavoittaja Boris Lagutin kuoli

STT-Lehtikuva

Nyrkkeilyssä kaksi olympiakultaa ja kaksi Euroopan mestaruutta voittanut Boris Lagutin on kuollut 84-vuotiaana. Lagutinin kuolemasta kertoi muun muassa Kansainvälinen nyrkkeilyliitto IBA Twitterissä.

Neuvostoliittoa edustanut Lagutin voitti ylemmässä välisarjassa olympiakultaa Tokion kisoissa 1964 ja neljä vuotta myöhemmin Mexicossa. Vuonna 1960 hän ylsi Rooman olympialaisissa pronssille.

Koko uransa amatöörinä iskenyt Lagutin voitti 241 ottelua ja hävisi ainoastaan 11. Moskovassa syntynyt Lagutin voitti EM-kultaa vuosina 1961 ja 1963.

Lagutinin kuolemasta kertoi Suomessa aiemmin MTV kotisivuillaan.

Mainos alkaa
Mainos päättyy
Mainos alkaa
Mainos päättyy

uusimmat

Tarinat

Tarinat

Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta

Luetuimmat

Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta

Haemme jutun kohta
Haemme jutun kohta

LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO

Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.

whatsApp

Whatsappilla:

Numeroon 050 3500 245

phone

Toimitus, uutisvihjeet:

010 230 8110

email

toimitus@karjalainen.fi