Perhe kokoontui jouluaattona Pelen sairasvuoteen ääreen
Pele, oikealta nimeltään Edson Arantes do Nascimento, on jalkapallohistorian ainoa kolme maailmanmestaruutta (1958, 1962, 1970) voittanut pelaaja ja yksi urheiluhistorian globaalisti tunnetuimmista henkilöistä. Kuva on jalkapallon MM-kisoista Qatarista. LEHTIKUVA/AFP
Jalkapallolegenda Pelen perheenjäsenet vierailivat jouluaattona lauantaina Sao Paulossa sijaitsevassa sairaalassa, jossa Pele on hoidettavana. Syöpää sairastava brasilialainen on kärsinyt viime päivinä myös munuais- ja sydänongelmista.
Hänen tyttärensä kertoi vierailusta sosiaalisessa mediassa. Sairasvuoteen ääressä oli tyttärien Flavian ja Kely Nascimenton lisäksi myös Pelen poika Edinho, joka pestattiin juuri Brasilian Serie B:ssä pelaavan Londrinan valmentajaksi.
Edinho julkaisi Instagramissa kuvan, jossa hän piteli Pelen kättä ja kirjoitti "Isä, voimani on sinun".
Perjantaina Kely jakoi kuvan, jossa hän halaa 82-vuotiasta isäänsä. Lauantaina hän jakoi kuvan, jossa näkyi perheenjäseniä, kuten Pelen vaimo Marcia Aoki, jotka olivat kokoontuneet Albert Einstein -sairaalaan. Peleä ei näkynyt kuvassa.
Pele, oikealta nimeltään Edson Arantes do Nascimento, on jalkapallohistorian ainoa kolme maailmanmestaruutta (1958, 1962, 1970) voittanut pelaaja ja yksi urheiluhistorian globaalisti tunnetuimmista henkilöistä. Häntä on pidetty yleisesti kaikkien aikojen parhaana jalkapalloilijana.
Viime vuosina Pele on ollut useaan otteeseen sairaalahoidossa, ja kuluneena syksynä käynnit ovat tihentyneet. Paksusuolensyövän lisäksi häntä on vaivannut esimerkiksi hengitystieinfektio.
Hän on ollut sairaalassa yhtäjaksoisesti 29. marraskuuta alkaen. Tällä viikolla hänen kerrottiin tarvitsevan tehokkaampaa hoitoa syövän etenemisen sekä munuais- ja sydänongelmien takia.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Kiteen Yrittäjien puheenjohtaja Reima Luukkainen kannustaa yrittäjiä positiiviseen ajatteluun: "Jos ei yritä ja kokeile, niin mitään hienoa ei edes voi syntyä"
Värtsiläläinen Matti Jaatinen on tehnyt työtä vuosikausia oman kylänsä elinvoimaisuuden eteen – "Olen naimisissa yhdistysten kanssa"
"Piipunpää-ratkaisu, joka ei poista ongelmia" – joensuulainen professori Jussi P. Laine, 41, näkee, että itärajan aidasta hyötyvät eniten urakoitsijat
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Whatsappilla:
Numeroon 050 3500 245
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi