Pirkkalan panssarivaunu Grainfield Aiden kävi 4 000 euron hiitillä Vermossa
Avoin Isokenkä -lähtö päättyi keskiviikkona Vermossa Hannu Korven timantin Grainfield Aidenin rutiininomaiseen voittoon. Kuva viime vuoden helmikuulta. LEHTIKUVA / handout / Nelli Saari Hippos
Avoin Isokenkä -lähtö päättyi keskiviikkona Vermossa Hannu Korven timantin Grainfield Aidenin rutiininomaiseen voittoon.
Pirkkalassa tallia pitävä Korpi kiihdytti Grainfield Aidenin kanssa päättäväisesti kohti keulapaikkaa, joka olikin valjakolle tarjolla. Kanssakilpailijoilla ei ollut matkan aikana halua vaatia vauhtia ”Pirkkalan panssarivaunulta”.
Ratkaisuvaiheessa vauhti kiihtyi, ja Grainfield Aiden voitti puolivaloilla.
– Koitin pohjatyötä tehdä ennen lähtöä, että tutustuin vastustajiin. Näytti, että keulapaikan voin saada, kun reippaasti edetään sitä kysymään, Korpi kertoi.
– Hyvästä hiitistä kävi, kotona ajettiin varmaan viikolla kovempaa.
Seppo Markkulan ohjastama Justice Ås seurasi voittajan takaa täpärästi hopealle ennen Henna Halmetta ja Volocity De Vietä.
Kuparinen rapsahti rikki
Harri Koivusen valmentama Xenia Comery ylsi tammalähdössä uransa avausvoittoon. 5-vuotista ohjastanut Olli Koivunen kumarsi keulapaikan haastajalleen MAS Chilille ja Tapio Perttuselle ja ajoi lopussa voittoon tylysti ohi vetoapunsa.
– Matkavauhti oli tosi hiljaista, se pelotti. Tamma on petrannut otteitaan, kun pidettiin kilpailutaukoa ja treenailtiin. Nyt oli puristusta loppuunkin, että hieno oli suoritus hevoselta, Olli Koivunen kertoi.
Teräsmiesliigassa huippukuntoon kivunnut Ashley Man kiri hallittuun voittoon. Ravi-ilta oli hevosen valmentajalle Sanna Kiiskelle takuulla ikimuistoinen, sillä myös hänen toinen Vermossa kilpaillut treenattavansa Bluehill's Sparkle voitti sekin lähtönsä.
Sisusarjan voittoväännössä Ari Moilasen ohjastama I.P. Vapari torjui Vekrauksen ja Kari Venäläisen.
Leemark's Hector debytoi ravijuontajana tunnetun Marinka Salmisen valmennuksesta voitokkaasti, kun Antti Teivaisen ajokki johti lähtönsä jokaista metriä.
Frankenstein Amin voitto täydensi oikean Toto65-rivin. Täysosumalla voitti 505,49 euroa, viidellä oikein sai 15,29 e.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Juuan Paalasmaan Campingissa on ollut edelliskesään verrattuna hiljaista – Pertti ja Tuula Tolonen eivät jatka enää ensi kesänä leirintäalueen yrittäjinä: "Toivon sydämeni pohjasta, että tähän saadaan jatkaja"
Vaikka some täyttyykin nyt sienikuvista, ei tattimetsään ole vielä Pohjois-Karjalassa hätä, vaan kausi on vasta aluillaan – "Odotellaan vain rauhassa sään viilenemistä"
Arkeologiaa opiskeleva Tehosekoittimen Otto Grundström, 45, on nostalgikko, joka kulkee eteenpäin selin: "Minua kiinnostaa enemmän, mitä on tapahtunut kuin mitä on edessä"
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi