Samooja putosi jatkosta kahden kierroksen jälkeen golfin Yhdysvaltain avoimessa mestaruuskilpailussa
Kalle Samooja kulutti ensimmäiseen kierrokseen 77 lyöntiä. LEHTIKUVA / AFP
Suomalaisgolffari Kalle Samooja joutuu jättämään Yhdysvaltain avoimen mestaruuskilpailun kahden kierroksen jälkeen. Samooja pelasi varhain lauantaina Suomen aikaa päättyneen toisen kierroksen kolme alle parin, mutta avauskierrokseen kulutetut 77 lyöntiä painoivat tulosta liikaa.
Kauden kolmannen miesten arvoturnauksen ykkössijaa jakavat kahden kierroksen jälkeen Yhdysvaltain Collin Morikawa ja Joel Dahmen kokonaistuloksella viisi alle parin.
Morikawa käytti toiseen kierrokseen 66 lyöntiä, mutta tarvitsi ensimmäisellä kierroksella kolme lyöntiä enemmän.
Dahmen pelasi avauskierroksen 67 lyönnillä ja toisen kierroksen 68 lyönnillä.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Pyhäselässä sijaitsevan Hoivakoti Iltarauhan kesäkanojen seuraaminen on yksi Annikin, 88, mielipuuhista: "Tänä kesänä pikkulinnut pääsivät häkkiin helpolle ruoalle ja kukko ei ole moksiskaan"
Tuomenkehrääjäkoilla meneillään huippuvuosi – Joensuun Ranta-Mutalassa on kaksi toukkien täysin seittiin kietomaa puuta
Ruokalähettifirma Wolt avasi Joensuuhun myymälän - Wolt-market Niinivaaralla näyttää normaalilta ruokakaupalta, mutta asiakkaat eivät pääse sinne sisään
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi