Sanna Nuutinen golfaa viidentenä kahden kierroksen jälkeen
Sanna Nuutinen selvitti avauskierroksen 67 lyönnillä ja käytti toiseen kierrokseensa 68 lyöntiä. LEHTIKUVA/AFP
Sanna Nuutinen on kahden kierroksen jälkeen viidentenä golfin naisten LPGA-kiertueen Cognizant Founders Cupissa Yhdysvaltain Cliftonissa. Nuutinen selvitti avauskierroksen 67 lyönnillä ja käytti toiseen kierrokseensa 68 lyöntiä.
Nuutinen on alittanut parin yhdeksällä lyönnillä. Kisaa johtaa kahden kierroksen jälkeen australialainen Minjee Lee tuloksella 14 alle parin.
– Pidän siitä, että tämä on uusi kenttä kaikille, Nuutinen kommentoi LPGA:n nettisivuilla.
– Koska olen tulokas, jokainen kenttä on minulle uusi, joten nyt muutkin tytöt saavat tuntea, miltä minusta tuntuu joka viikko. On ollut vaikea tulla tänne Euroopasta, missä pelasin ammattilaisena seitsemän vuotta. En olisi uskonut, että ero on näin suuri, erityisesti griineillä, joten minulla on ollut vaikeuksia puttien kanssa, Nuutinen selvitti.
Nuutinen kertoi keskittyneensä puttipelinsä kehittämiseen karsiuduttuaan naisten US Openista.
– Olen todella iloinen siitä, miten käsittelin sen. Teimme aika paljon muutoksia puttiini. Nyt puttaan paremmin. Olen ylpeä siitä, mitä teimme ja uskon, että teemme oikeita asioita, joten paljon hyvää on tulossa, Nuutinen sanoi.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Joensuulaiset Emma Heinonen, 26, ja Krista Päivänurmi, 35, kaipasivat urheiluvaatteisiin naisellisuutta ja perustivat oman yrityksen – "Meistä treenatessa saa myös näyttää hyvältä"
Ukrainalainen Yuliia Ezhak, 45, saapui Joensuuhun lapsensa kanssa kuukausi sitten ja on hyvin kiitollinen siitä, miten heidät on otettu vastaan – lapsi pääsi heti kouluun ja harrastamaan
Tohmajärven lehmälääkäri Juha Hurmalainen, 70, keskittyy nykyisin harrastuksiinsa – "Panin kerrasta poikki"
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi