play

Suomi varmisti EM-kisapaikan Joensuussa Suvi Kokkosen nauttiessa ottelun tunnelmasta – "Juuri tällaista odotimmekin, että paljon tulee huutoja ja kannustusta"

Suomen maajoukkueen yleispelaaja Suvi Kokkonen pääsi tuulettamaan useaan otteeseen ottelussa Montenegroa vastaan.

Suomen maajoukkueen yleispelaaja Suvi Kokkonen pääsi tuulettamaan useaan otteeseen ottelussa Montenegroa vastaan. Kuva: Jarno Artika

Mikko Holopainen

Joensuussa lauantaina pelatussa Suomen naisten lentopallomaajoukkueen viimeisessä EM-karsintalohkon pelissä panos oli selvä: Suomen piti voittaa vähintään kaksi erää Montenegroa vastaan, jotta lohkon kakkospaikka ja viides EM-lopputurnauspaikka varmistuisi. Ja sen kotijoukkue saavuttikin vieden pelin lukemin 3–1 (25–17, 25–20, 27–29, 25–18).