Tokion koronakuplassa tiukkoja liikkumisrajoituksia – ulkomailta saapuvia toimittajia odottaa gps-seuranta
Tokion olympialaisten järjestelytoimikunnan puheenjohtaja Seiko Hashimoto kertoi tiistaina, että olympialaisiin saapuvien ulkomaalaisten toimittajien liikkeitä aiotaan seurata kisojen aikana gps-paikannuksen avulla. LEHTIKUVA/AFP
Tokion olympialaisten järjestelytoimikunnan puheenjohtaja Seiko Hashimoto kertoi tiistaina, että olympialaisiin saapuvien ulkomaalaisten toimittajien liikkeitä aiotaan seurata kisojen aikana gps-paikannuksen avulla. Järjestäjien tarkoituksena on varmistaa, että koronapandemian lykkäämä suurtapahtuma voidaan järjestää onnistuneesti heinä–elokuussa.
Kisoihin odotetaan noin 6 000 toimittajaa ulkomailta. Toimittajien on lähetettävä järjestäjille yksityiskohtainen lista paikoista, joissa he liikkuvat ensimmäisten kahden viikon aikana. Tällaisia paikkoja ovat esimerkiksi kisa-areenat ja hotellit.
Myös urheilijoiden liikkumista rajoitetaan kisoissa voimakkaasti.
– Haluamme varmistaa sen, että ihmiset eivät mene sellaisiin paikkoihin, joihin he eivät olet ilmoittautuneet, Hashimoto sanoi.
Hashimoto kertoi myös, että järjestäjät ovat vähentäneet kisahotellien määrää 350:sta noin 150:een hotelliin, jotta kisavieraita voidaan valvoa tarkemmin.
Järjestäjien on tarkoitus päättää kesäkuun aikana, voiko kisoihin ottaa japanilaisia katsojia. Jo aiemmin on varmistunut, ettei olympialaisiin pääse ulkomaalaisia kisaturisteja.
Japanissa kansalliset kyselyt ovat osoittaneet, että suuri osa maan kansalaisista vastustaa kisojen järjestämistä. Järjestelyjä hankaloittaa etenkin Japanin hidas koronarokotustahti, sillä vain 3,5 prosenttia maan väestöstä on saanut molemmat rokotepistokset.
Olympialaiset on määrä kisata 23. heinäkuuta–8. elokuuta.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Joensuulaiset Emma Heinonen, 26, ja Krista Päivänurmi, 35, kaipasivat urheiluvaatteisiin naisellisuutta ja perustivat oman yrityksen – "Meistä treenatessa saa myös näyttää hyvältä"
Ukrainalainen Yuliia Ezhak, 45, saapui Joensuuhun lapsensa kanssa kuukausi sitten ja on hyvin kiitollinen siitä, miten heidät on otettu vastaan – lapsi pääsi heti kouluun ja harrastamaan
Tohmajärven lehmälääkäri Juha Hurmalainen, 70, keskittyy nykyisin harrastuksiinsa – "Panin kerrasta poikki"
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi