Venäjä jää jalkapallon EM-karsintojen ulkopuolelle
Uefa ja Kansainvälinen jalkapalloliitto Fifa sulkivat Venäjän ja venäläisjoukkueet toiminnastaan aiemmin tänä vuonna, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. LEHTIKUVA/AFP
Venäjän miesten jalkapallomaajoukkue ei ole mukana seuraavien EM-kilpailujen karsintalohkojen arvonnassa. Venäjän jalkapalloliitto ja Euroopan jalkapalloliitto Uefa kertoivat asiasta tiistaina.
Uefa ja Kansainvälinen jalkapalloliitto Fifa sulkivat Venäjän ja venäläisjoukkueet toiminnastaan aiemmin tänä vuonna, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan.
Venäjä on suljettu pois myös marras-joulukuussa pelattavista MM-kilpailuista. Joukkue ehti päästä Euroopan jatkokarsintoihin ennen kuin osallistumisoikeus kansainvälisiin peleihin poistettiin.
EM-kilpailujen karsintalohkot arvotaan Frankfurtissa 9. lokakuuta. Euroopan mestaruudesta pelataan Saksassa vuonna 2024.
Saksan sisäministeri on pyytänyt, että myös Valko-Venäjän osallistuminen estettäisiin, koska maa on ollut Venäjän puolella.
uusimmat
Tarinat
Tarinat
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Whatsappilla:
Numeroon 050 3500 245
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi