Vermon isokenkäisten lähtö Pekka Korven juhlaa – muille jäi vain rippeet
Pekka Korven valmennettavat olivat muita parempia keskiviikkona Vermossa kisatussa Isokenkä-lähdössä. LEHTIKUVA / Mikko Stig
Pekka . Kultasormi . Korven valmennettavat olivat muita parempia keskiviikkona Vermossa kisatussa Isokenkä-lähdössä.
Ari Moilasen ohjastama GlobalSatisfaction nappasi keulapaikan, muttei saanut hetkeäkään hengähtää, kun rinnalla matkannut kaksikko Hotshot Luca – Riku Salminen vaati alati lisää vauhtia.
Pekka Korven ohjastama Run For Royalty seurasi nahistelevaa kärkiparia. Kirivaiheen alussa tauolta palannut huippuori ei pysynyt aivan kärkikaksikon imussa, mutta tavoitti ne maalisuoralla ja suoritti voiton tuoneen ohituksen.
Hotshot Luca puristi Run For Royaltyn jälkeen hopealle ja täydensi Pekka Korven tallin kaksoisvoiton. Korpi kertoi, että voittaja Run For Royaltyn kauden päätähtäin on selvillä.
– Jos hevonen pysyy terveenä, odotuksia on, että sen kanssa pitäisi pärjätä. Suur-Hollola -ajoon yritetään tälläkin totta kai tähdätä, Pekka Korpi vakuutti.
Salam Aleikum illan väkevin nelivuotias
Derbyn Kesäsuosikissa Ari Moilasen ohjastama Salam Aleikum kohtasi kovemman vastuksen kuin urallaan koskaan ennen, mutta Martti Patrikan valmentama ori jatkoi kultakannassa. Ykköstila oli nelivuotiaalle jo viides perättäinen.
Hannu Torvisen ohjastama American Zakke nousi hopealle ennen Deep Blue Fontia ja Santtu Raitalaa.
Taukohevonen ohitti riitapukarit
Viimeksi maaliskuussa kilpaillut Luck's Equ rokotti lopussa ja peittosi suosikkivaljakot.
Kari Rosimon ohjastama Picardie ja Tapio Perttusen kuskaama Moonstone ottivat jo avauslenkillä useamman kerran yhteen. Etenkin Picardie oli aaltoileva matkavauhti huomioiden oikeinkin sitkeä, muttei sekään voinut mitään Luck's Equn rynnistäessä lopussa ohi voittoon.
Tammatähti-lähdössä Tapio Perttusen suojatti Suven Sametti sai vetää keulassa rauhassa ja piti varmasti pintansa.
Toto65-kohteissa voittoihin ravasivat myös Magazine Match ja Leemark's Ghost. Täysosumalla voitti 135,84 euroa, viidellä oikein sai 5,90 e.
uusimmat
Luitko jo nämä?
Kimmeliin avataan heinäkuussa kylpylä, joka on rajoitetusti avoinna myös muille kuin hotellivieraille – Katso video ja kuvat uusista tiloista
Loistavan taloudellisen tuloksen tehnyt Joensuun Kiekko-Pojat kertoi monelle mieluisan uutisen: "Liigahaaveesta on tullut realistinen tavoite"
Se yhteinen kokemus: Kun kävelee Hassisen Koneen jäsenten kanssa Jokelan kulmalta Marttakahvioon, selviää muun muassa, että muoviruusut olivat hammaslahtelaisessa omenapuussa ja Mika Kaurismäki tekee yhtyeen paluusta dokumentin
Luetuimmat
LÄHETÄ KUVA TAI VIDEO
Näitkö jotain mielenkiintoista? Lähetä kuva! Voit lähettää Karjalaiselle uutiskuvien ja - videoiden lisäksi ajankohtaisia kuvia, jotka ovat hienoja, mielenkiintoisia, hauskoja tai kertovat erikoisista asioista.
Toimitus, uutisvihjeet:
010 230 8110
toimitus@karjalainen.fi