Keskiviikko, 18.7.2018 
Riikka
Kotimaa

Eläinsuojeluyhdistys eritteli, paljonko kissanpennun hoito luovutusikäiseksi maksaa - "Ei varmaan jää epäselväksi, miksi joudumme keräämään kissanruokaa"

  • Anna Sievälä
  • Ritva Melentjeva
Kuvituskuva. Kuvituskuva.

Jos kissanpennun saa ilmaiseksi, kannattaa miettiä, onko pennut ja emo hoidettu kunnolla, muistutti Joensuun eläinsuojeluyhdistys maanantaina.

Yhdistys eritteli Facebook-julkaisussaan, kuinka paljon yhden kissanpennun hoitaminen luovutusikäiseksi asti maksaa. Eläinlääkärikuluihin, madotuksiin ja ruokaan kuluu yhdistyksen laskelmien mukaan yli 300 euroa pentua kohti - nartun hoitoon hieman enemmän kuin uroksen siksi, että sterilointi maksaa kastraatiota enemmän.

- Tämän jälkeen ei varmaankaan jää epäselväksi, miksi yhdistys on voittoa tavoittelematon ja miksi joudumme keräämään kissanruokaa ja järjestämään tempauksia eläinlääkärikulujen kattamiseksi, yhdistyksen Facebook-julkaisussa kirjoitettiin.

<--Mainos alkaa-->
<--Mainos päättyy-->

Yhdistyksen Facebook-julkaisu alla: