Suomen Sydäntautiliiton puheenjohtaja, ravitsemustieteen emeritusprofessori Matti Uusitupa (kuvassa) tyrmää Savon Sanomissa professori Heikki Karppasen esittämät näkemykset kovien rasvojen ja korkean kolesterolin vaikutuksesta sydän- ja verisuonitauteihin.
Lääketieteen ja kirurgian tohtori Karppanen esitti viime viikolla Karjalaisessa, että kovien rasvojen käytöllä ei ole minkäänlaista yhteyttä sydäntauteihin. Uusituvan mukaan tällaista tulosta eivät allekirjoita pohjoismaiset, eurooppalaiset tai yhdysvaltalaiset suositukset.
- Pitkäaikaisissa tutkimuksissa on selvästi osoitettu, että kun kovan rasvan vaihtaa pehmeään kasviöljyyn, sepelvaltimotaudin riski pienenee.
Uusitupa löytää esimerkin myös Suomessa tehdystä pitkäkestoisesta hoitotutkimuksesta, jossa maitorasva korvattiin kasviöljyllä.
- Sepelvaltimotautitapaukset vähenivät miehillä noin 45 prosenttia ja naisilla 35 prosenttia. Tämän jälkeen ei pitkäkestoisia hoitotutkimuksia ole edes tehty.
Myös Karppasen väite, että korkealla kolesterolilla ei ole yhteyttä valtimosairauksiin, saa Uusituvan tuomion.
- Tieteellinen näyttö korkean kolesterolin haitoista on murskaava.
Karjalainen kertoi Heikki Karppasen näkemyksistä perjantaina.
Uusituvan kommenteista uutisoi Savon Sanomat.
Lue lisää maanantain Karjalaisesta.
Kotimaa 12.4. 7:54
Kotimaa 12.4. 7:11
Kotimaa 12.4. 5:41
Kotimaa 12.4. 5:00 TILAAJILLE
Kotimaa 12.4. 4:01
Kotimaa 12.4. 2:00