Airaksinen on yksi Pohjois-Karjalan chiliaktiiveista. Hän pitää Sushrajalla-nimistä blogia ja blogiin liittyvää Facebook-sivustoa ja oli myös perustamassa Chiliwikiä eli chili-ihmisten Wikipedia-tietosanakirjaa netissä.
Hän hakee chileistä ennen kaikkea sitä, mitä ei kaupasta saa. Kun marketin hyllyiltä löytyvät kastikkeet ja jauheet eivät tunnu enää missään, täytyy kasvattaa itse.
Airaksisen kasvihuoneessa on kasvanut muun muassa carolina reaper -lajiketta, joka on yksi maailman tulisimmista chileistä. Sen lukema on 1 500 000 Scovillen asteikolla, jolla mitataan chilien tulisuutta. Vertailun vuoksi mainittakoon, että poliisin pippurisumute saa asteikolla lukeman 2 000 000 ja tavallinen jalapeno 3 500.
Chilin kasvattaminen on noussut viime vuosina miesten suosikkiharrastukseksi. Tyypillinen kasvattaja on jotakuinkin Airaksisen tapainen.
- Rauhallinen perheenisä, joka haluaa välillä hieman kipua, tuskaa ja rajojen koettelua, kuvailee Chiliyhdistyksen puheenjohtaja Jarkko Stenfors.
Lue lisää maanantain Karjalaisesta.