Miehet valmistelivat terrori-iskuja Lahteen ja muualle Suomeen kohteinaan raideliikenne, sähköverkko ja yksityishenkilöt – rakensivat 3D-tulostamalla aseita kerrostaloasunnossa

Lahtelaismies ja kolme muuta radikaalin äärioikeistolaisen ideologian kannattajaa valmistautuivat aseellisiin iskuihin. Lahtelaismies on ollut perussuomalaisten kuntavaaliehdokkaana Rovaniemellä vuonna 2017. Hän on ilmoittanut masinoineensa myös mielenosoituksen lasten drag queen -satutuntia vastaan kirjasto Oodissa Helsingissä viime heinäkuussa.

Hämeen poliisilaitos ja keskusrikospoliisi (KRP) ovat saamassa valmiiksi esitutkinnat, jotka liittyvät terrorismirikoksiin. Teot tapahtuivat Lahdessa marraskuun 2021 ja elokuun 2022 välisenä aikana.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.