Yhdysvaltalaisen uutiskanava CNN:n toimittajan Betsy Kleinin pääsy Valkoiseen taloon estettiin lauantaiaamuna, ja hänen lehdistökorttinsa takavarikoitiin, CNN uutisoi.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kertoi perjantai-iltana myöhään Suomen aikaa eväävänsä CNN:ltä, MS NOW -uutiskanavalta ja Politicolta pääsyn Valkoiseen taloon. Vielä perjantai-iltana Suomen aikaa CNN:n toimittajat pysyivät silti talossa.
Myös MS NOW -uutiskanavan toimittajalta ja valokuvaajalta evättiin pääsy Valkoisen talon alueelle, kun he saapuivat paikalle lauantaiaamuna. Sama kävi myös Politicon toimittajalle Cheyenne Haslettille, kun hän yritti aamulla päästä Valkoiseen taloon. Haslettin kulkulupa takavarikoitiin.
CNN että MS NOW ilmoittivat ryhtyvänsä oikeustoimiin toimittajiensa oikeuksien puolustamiseksi.
Yhdysvaltain perustuslain sananvapauspykälään perehtyneet asiantuntijat pitävät CNN:n mukaan toimintaa perustuslain vastaisena.
CNN sanoo lausunnossaan, että uutiskanavan tavoitteena on raportoida maan hallinnosta, vaikka pääsy Valkoiseen taloon yritetään estää.
– Meillä on Yhdysvaltain perustuslain mukainen oikeus tehdä työmme ilman hallinnon aiheuttamia esteitä tai häiriöitä, ja tämä toiminta on laiton hyökkäys perustuslaillista oikeuttamme vastaan.
Trump perusteli päätöstään sillä, että mediat levittävät "valeuutisia".