Hautausmaat ovat paitsi viimeisiä leposijoja myös osa kaupunkimme historiaa ja yhteistä kulttuuriperintöä. Sykkeen aamukahvilla Joensuun evankelisluterilaisen seurakuntayhtymän hautaustoimen päällikkö Virpi Kiviniemi avasi, millaista työtä näiden ympäristöjen ylläpitäminen vaatii ja miten hautaamiseen liittyvät käytännöt muuttuvat ajan myötä.
Pyhäinpäivän jälkeen hautausmailla riittää työtä, kun haudoille tuodut kynttilät ja koristeet aikanaan kerätään pois. Mutta kenen vastuulla siivoaminen oikeastaan on?
Keskustelussa katse kääntyy myös tulevaisuuteen. Millaisia uudistuksia Joensuun ja Utran hautausmaille suunnitellaan, ja miten historiallisesti arvokkaita ympäristöjä voidaan kehittää niiden ominaispiirteet säilyttäen? Entä mikä tekee hautausmaista kiinnostavia kohteita myös matkailijoille?